Please leave this field empty

150 athletes Special Olympics Texas athletes went to the 2018 Special Olympics USA Games in Seattle to represent Team Texas

We want to say congratulations to each and every one of you.

Aaron BiehleSwimming-BackstrokeSilver
Aaron BiehleSwimming-FreestyleSilver
Ainsley SpencerBocce-Unified DoublesGold
Alandria RiveraBasketballGold
Allen DomerSoftball-UnifiedSilver
Allison ElliottGolf-Level 14th Place Ribbon
Ally CombsVolleyball-UnifiedBronze
Andrew LockeSwimming-BackstrokeBronze
Andrew LockeSwimming-FreestyleSilver
Andrew LugoSwimming-BackstrokeBronze
Ashley JacksonFlag FootballSilver
Ashton SmithSwimming-ButterflyGold
Ashton SmithSwimming-Freestyle (HP)Silver
Ashton SmithSwimming-IM (HP)Gold
Austin MornesSoftball-UnifiedSilver
Austin RochaAthletics- 200 M RunGold
Austin RochaAthletics- 400 M Run7th Place Ribbon
Austin RochaAthletics- 4x100 M RunBronze
Brittany WirkmanSwimming-4x50 Relay FreestyleGold
Brittany WirkmanSwimming-200 M FreestyleGold
Brittany WirkmanSwimming-100 M FreestyleBronze
Bonny NewmanVolleyball-UnifiedBronze
Brian MooreBowling4th Place Ribbon
Carlos AveryBasketball4th Place Ribbon
Casey KyleBowlingBronze
Chris BoldsSoccerSilver
Christina RobertsAthletics- 100 M RunGold
Christina RobertsAthletics- 200 M RunGold
Christina RobertsAthletics-Long Jump4th Place Ribbon
Christina RobertsAthletics-Mini JavBronze
Christopher HinesFlag FootballSilver
Christopher MeierTennis-DoublesSilver
Christopher MeierTennis-SinglesGold
Cody GustafsonBowling7th Place Ribbon
Collin McGookeySwimming-FreestyleSilver
Cristian LozaFlag FootballSilver
Daniel GeorgeGolf-Level 1Bronze
Dante LewisBasketball4th Place Ribbon
David AcevedoSoftball-UnifiedSilver
David ThomasSoccerSilver
Dawson WhiteFlag FootballSilver
Deonna MaloneBowlingBronze
Devon AndersonGymnastics-Level 2Gold
Devon AndersonGymnastics-Level 2Gold
Devon AndersonGymnastics-Level 2Silver
Devon AndersonGymnastics-Level 2Silver
DJ NicholsonBasketball4th Place Ribbon
Doug CarrSoftball-UnifiedSilver
Dylan WhiteFlag FootballSilver
Eduardo ChavezSoccerSilver
Gabriel CantuFlag FootballSilver
Gilbert VasquezBasketball4th Place Ribbon
Gregory PalombiSwimming-BackstrokeBronze
Gregory PalombiSwimming-FreestyleBronze
Haley McDanielTennis-DoublesSilver
Haley McDanielTennis-SinglesBronze
Hayden DysonVolleyball-UnifiedBronze
Heather BoyerAthletics- 100 M Run6th Place Ribbon
Heather BoyerAthletics- 200 M Run6th Place Ribbon
Heather BoyerAthletics-Shot PutBronze
Heather BoyerAthletics-Mini Jav7th Place Ribbon
Heather ThrockmortonBasketballGold
Herbert EllisBocce-Unified DoublesGold
Hillary KernGolf-Level 2Bronze
Ian VaughnSoccerSilver
Isaac DixonSoftball-UnifiedSilver
Isaiah DixonSoftball-UnifiedSilver
James EmmonsSoftball-UnifiedSilver
James WooldridgeSoccerSilver
Jared MinsonFlag FootballSilver
Jarred DuranAthletics-PentathlonGold
Jeremiah OrtizBasketball4th Place Ribbon
Jermey FoxVolleyball-UnifiedBronze
Jessica RipleyPowerlifting-SquatBronze
Jessica RipleyPowerlifting-DeadliftSilver
Jessica RipleyPowerlifting-ComboSilver
Jessica RipleyPowerliftingSilver
Jesus SalasFlag FootballSilver
Jimmy ShannonVolleyball-UnifiedBronze
Jordan CarterAthletics-100 M Run4th Place Ribbon
Jordan CarterAthletics- 200 M Run4th Place Ribbon
Jordan CarterAthletics- 4x100 M RunBronze
Jordan SvehlakPowerlifting-DeadliftSilver
Jordan SvehlakPowerliftingSilver
Josh AltmanAthletics-50 M Run5th Place Ribbon
Josh AltmanAthletics- SB ThrowSilver
Josh AltmanAthletics-Standing LJSilver
Joshua WalkerFlag FootballSilver
Justin DuBoseAthletics-3000 M RunGold
Justin DuBoseAthletics-5000 M Run5th Place Ribbon
Justin DuBoseAthletics-10000 M RunGold
Justin HooverSoccerSilver
Keenan DossBocce-Unified DoublesBronze
Kellie WickettBasketballGold
Kelly SteeleSoftball-UnifiedSilver
Kim WeiserVolleyball-UnifiedBronze
Kimberly CorkranBasketballGold
Kristen RauschTennis-DoublesSilver
Kristen RauschTennis-Singles (HP)Silver
Krys NewmanVolleyball-UnifiedBronze
Larry RichardsonSoccerSilver
Lauren StephensBasketball4th Place Ribbon
Leonard FlowersTennis-DoublesSilver
Leonard FlowersTennis-Singles (HP)Silver
Liane MatzenbackBasketballGold
Luke MaberrySoccerSilver
Margaret NormanSwimming-BackstrokeSilver
Margaret NormanSwimming-ButterflyGold
Margaret NormanSwimming-Freestyle4th Place Ribbon
Mariah ToneyBasketballGold
Mark HahnSwimming-Backstroke4th Place Ribbon
Mark HahnSwimming-FreestyleSilver
Mark SchusterPowerliftingBronze
Matin MartinezSoftball-UnifiedSilver
Matt WeiserVolleyball-UnifiedBronze
Matthew AbebeBowling7th Place Ribbon
Matthew HernandezStand Up PaddleboardSilver
Matthew MantorTennis-DoublesSilver
Matthew MantorTennis-Singles4th Place Ribbon
Matthew PerkinsSoccerSilver
Meagan WellerAthletics-400 M Walk4th Place Ribbon
Meagan WellerAthletics-800 M Walk5th Place Ribbon
Melissa BaldwinSwimming-BackstrokeSilver
Melissa BaldwinSwimming-FreestyleBronze
Miles StroudGolf-Level 5 (HP)Gold
Miranda EverettBasketballGold
Molly GrobmyerSwimming-BackstrokeGold
Molly GrobmyerSwimming-Freestyle5th Place Ribbon
Natalie CarrSoftball-UnifiedSilver
Natalie SheetsSwimming-BackstrokeSilver
Natalie SheetsSwimming-FreestyleSilver
Nathan DamronSoftball-UnifiedSilver
Patti BallewPowerlifting-SquatBronze
Patti BallewPowerlifting-Deadlift4th Place Ribbon
Patti BallewPowerlifting-Combo4th Place Ribbon
Patti BallewPowerlifting4th Place Ribbon
Paul RussellSoftball-UnifiedSilver
Paul WallaceSoccerSilver
Perry McLaurinBowling5th Place Ribbon
Pilar RiveraGymnastics-Level 2Silver
Pilar RiveraGymnastics-Level 24th Place Ribbon
Pilar RiveraGymnastics-Level 24th Place Ribbon
Pilar RiveraGymnastics-Level 25th Place Ribbon
Pilar RiveraGymnastics-Level 25th Place Ribbon
Rafael GuajardoVolleyball-UnifiedBronze
Raymee HaasBocce-Unified Doubles4th Place Ribbon
Rebecca WeiserVolleyball-UnifiedBronze
Renee CalhounVolleyball-UnifiedBronze
Riley BlatzAthletics - 4x100MGold
Riley BlatzSwimming-BackstrokeGold
Riley BlatzSwimming-ButterflySilver
Riley BlatzSwimming- 200 FreestyleBronze
Robert CrawfordBasketball4th Place Ribbon
Sabine CollinsGymnastics-Level 2Gold
Sabine CollinsGymnastics-Level 2Gold
Sabine CollinsGymnastics-Level 2Bronze
Samantha MeekAthletics- 100 M Run4th Place Ribbon
Samantha MeekAthletics- 200 M RunBronze
Samantha MeekAthletics- 4x100 M RunBronze
Samantha MeekAthletics-Long JumpSilver
Samuel Alvarez-SalazarBasketball4th Place Ribbon
Sarah HunterSwimming-BackstrokeGold
Sarah HunterSwimming-IM4th Place Ribbon
Sarah WickettBasketballGold
Schelly PorterBowlingGold
Sean RileySoftball-UnifiedSilver
Sharon HarberSwimming-Backstroke4th Place Ribbon
Sharon HarberSwimming-Freestyle4th Place Ribbon
Shaun LinseyGolf-Level 3Bronze
Sonya WilsonStand Up PaddleboardSilver
Stacey HawkinsBasketballGold
Stacey JohnsonAthletics-100 M WalkGold
Stacey JohnsonAthletics-50 M WalkGold
Stacey JohnsonAthletics- SB ThrowSilver
Staci MercerBasketballGold
Stacy BrownGolf-Level 2Gold
Sydney WeigandTennis-DoublesSilver
Sydney WeigandTennis-SinglesSilver
Taylor VogelGolf-Level 4Silver
Teckla PeteckiBowling7th Place Ribbon
Thomas HannafinBowling4th Place Ribbon
Timothy BurnettSoftball-UnifiedSilver
Timothy HoltSoftball-UnifiedSilver
Tony NavarroBasketball4th Place Ribbon
Trayvon JohnsonBasketball4th Place Ribbon
Tristan Bresnahan Powerlifting-DeadliftSilver
Tristan Bresnahan Powerlifting-ComboGold
Tristan Bresnahan PowerliftingGold
Tristan BresnhanPowerlifting-SquatGold
Tyler DodsonStand Up PaddleboardSilver
Weldon CalhounVolleyball-UnifiedBronze
William MullicanGolf-Level 2Gold
Zachary AnglissAthletics- 400 M Run7th Place Ribbon
Zachary AnglissAthletics-Shot Put5th Place Ribbon
Zachary AnglissAthletics- 4x100 M RunBronze
Zachary HericksSwimming-BackstrokeGold
Zachary KrummelFlag FootballSilver